Kłecko

Font Size

Cpanel

Kłecko - miasto

Opis w/g przewodnika Marii Chojnackiej, Beaty Raszka - "Lednicki Park Krajobrazowy"Kłecko - rynek

Kłecko - miasto położone 3 km na północny - wschód od Parku, przy przesmyku między rynnowymi jeziorami Gorzuchowskim (dł. 4 km) i Kłeckim (dł. 8 km), połączonymi Małą Wełną, przy drodze 192 Gniezno - Wągrowiec i linii kolejowej Gniezno-Sława Wlkp. (ruch kolejowy zawieszony). Siedziba Urzędu jednej z 4 gmin, na terenie których leży Lednicki Park Krajobrazowy. Lokalny ośrodek administracyjny i handlowo-usługowy.

Kłecko jest jednym z najstarszych miast w Wielkopolsce. Badania archeologiczne udowodniły istnienie w tym miejscu w IX - XIII wieku obronnego grodu z podgrodziem. Był on położony na podmokłych łąkach pomiędzy jeziorami, na północ od obecnego miasta. Strzegł przeprawy przez łączącą jeziora Małą Wełnę na szlaku z Gniezna przez Rogoźno i Ujście na Pomorze Zachodnie.

Kłecko uzyskało prawa miejskie w 1255 roku przywilejem Bolesława Pobożnego. Ówczesną nazwę miasta "Kleczsko" - wywodzi się od staropolskiej nazwy gatunku ryb, w które zapewne obfitowały sąsiednie jeziora. Prawdopodobnie stał tu wówczas murowany zameczek, zniszczony wraz z całym miastem w 1331 roku podczas najazdu Krzyżaków.

Czytaj więcej: Kłecko - miasto

Miejscowości A-Z (ciekawostki)

Link do: "Miejscowości gminy Kłecko leżące na obszarze Lednickiego Parku Krajobrazowego i w jego najbliższej okolicy.."


BIELAWY

Wzmiankowana w 1580 r. W latach 70 - tych XIX w. Bielawy zamieszkiwało w 27 domach 217 osób.

BISKUPICE

Pierwsza wzmianka, pochodzi z 1357 r. Należała do arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. W latach 70 - tych XIX w. mieściła się tu karczma. Wieś liczyła 16 domów zamieszkałych przez 126 mieszkańców.

BOJANICE

W Bojanicach odnaleziono wiele śladów kultury pomorskiej, która rozwijała się na tych terenach w drugiej połowie okresu holsztackiego 550 lat p.n.e. Najstarsza wzmianka o wsi pochodzi z 1397 r. Patronem kościoła św. Piotra i Pawła w Gnieźnie był każdorazowo dziedzic Bojanic. Z gruntów w Bojanicach oddawano do 1802 r. dziesięcinę na rzecz tego kościoła. W 1802 r. arcybiskup - hrabia Ignacy Raczyński - Bojanice przyłączył do parafii w Sokolnikach. W latach 70 - tych XIX w. wieś obejmowała 6 domów zamieszkałych przez 149 mieszkańców.

BRZOZOGAJ

Brzozogaj położony jest nad jeziorem Działyńskim. W 1580 r. wieś należała do rodziny Latalskich ; później do Opalów. Dnia 7.V.1656 r., na polach Brzozogaju rozegrała się przegrana przez Polaków bitwa polsko - szwedzka, w której brali udział St. Czarniecki, J. Lubomirski i w randze pułkownika J. Sobieski przyszły król Polski. W 1889 r. wieś należała do barona v. Sprengera.

 

Czytaj więcej: Miejscowości A-Z (ciekawostki)

Copyright © 2011 Urząd Miejski Gminy Kłecko, ul. Dworcowa 14, 62 - 270 Kłecko, tel. 61 427 01 25,  fax 61 427 02 21