2020-05-05 Stanowisko Burmistrza Gminy Kłecko odnośnie otwracia żłobka i przedszkoli na terenie Gminy Kłecko

Szanowni Państwo,

Decyzja Rządu dotycząca możliwości powrotu dzieci do żłobków i przedszkoli, pomimo początkowego zaskoczenia,  została przyjęta przez nas  wszystkich z optymizmem  i nadzieją na upragnioną „normalność” . Sugerowaną datą otwarcia w.w placówek według rządu jest 6 maja br., jednak to na barkach samorządowców ostatecznie spoczęła odpowiedzialność za to w jakim terminie i na jakich warunkach funkcjonować ma opieka nad najmłodszymi dziećmi w nowej rzeczywistości. Jako Burmistrz czuję się odpowiedzialny za to, aby zapewnić wszystkim mieszkańcom Gminy bezpieczeństwo, dlatego uważam że do tej kwestii należy podejść z dużą rozwagą i ostrożnością. Wczoraj odbyła się video-konferencja z Dyrektorami: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kłecku, Niepublicznego Przedszkola „Akademia Małego Odkrywcy” oraz Panią Dyrektor Żłobka Gminnego.  Podczas rozmowy dokładnie przeanalizowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Edukacji Narodowej oraz wytyczne z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w kontekście warunków, które powinniśmy spełnić, aby móc pomyśleć o powrocie dzieci do przedszkoli i żłobka.

Oprócz oczywistych środków ostrożności  takich jak regularna dezynfekcja, zmniejszenie liczby dzieci w grupach, zmianowy system pracy  i wiele innych, należy wziąć pod uwagę, że najmłodszym dzieciom trudno będzie funkcjonować w tak rygorystycznych warunkach z uwagi na ich potrzebę bliskiego kontaktu z innymi dziećmi czy swoimi opiekunami. Ponadto należy spojrzeć na sytuacje epidemiologiczną w powiecie gnieźnieńskim, która niestety również nie napawa optymizmem-161 osób zakażonych (stan na 4.05.2020 r.).

Biorąc pod uwagę powyższe wytyczne,  sugestie Dyrektorów placówek, a także włodarzy ościennych gmin w powiecie gnieźnieńskim jak i w całej Polsce, nie rekomenduję otwarcia przedszkoli ani żłobka w obecnej sytuacji. 

                        Zdaję sobie jednak sprawę, że w naszej gminie mogą być dzieci, których oboje rodziców pracuje i żaden z nich nie może skorzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko- mam tutaj na myśli głównie pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, którzy realizują zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Proszę rodziców, którzy znajdują się w takiej trudnej sytuacji i nie mają żadnej możliwości pozostawienia swoich dzieci pod opieką kogoś z rodziny, o kontakt z wychowawcą  lub dyrektorem placówki do której uczęszcza dziecko, celem zgłoszenia konieczności zapewnienia opieki nad  dzieckiem. Potraktujmy to jednak jako sytuację awaryjną, wynikającą z najwyższej konieczności. Zgłoszenia telefoniczne dzieci do przedszkoli  i żłobka będą przyjmowane              w nieprzekraczalnym terminie do 7 maja br. Po przeanalizowaniu wraz z Dyrektorami placówek ilości zgłoszonych dzieci, do końca tygodnia podejmiemy decyzję o dacie i warunkach otwarcia przedszkoli i żłobka.

Życzę Państwu dużo zdrowia i pozostaje w nadziei, że już wkrótce wszystkie dzieci bez wyjątku będą mogły w grupie swoich rówieśników uczyć się, rozwijać i beztrosko bawić.  

 

Adam Serwatka

Burmistrz Gminy Kłecko

« Wróć
Gmina Kłecko w liczbach
7 658
liczba ludności
13192 ha
obszar
760
lat tradycji